Plazi a obojživelníci 2020
Zoo Chomutov, Zoo Košice, Zoo Liberec, Zoo Brno, Zoo Olomouc, Zoo Plzeň, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Vyškov, Zoo Hodonín, Zoo Ostrava, Zoo Chleby, Zoo Hluboká nad Vltavou, Zoo Na Hrádečku, Zoo Bratislava, Zoo Jihlava, Zoo Spišská Nová Ves, Zoo Děčín, Zoo Bojnice

Pozvaní hosté:
žádný

  1. Nataša Velenská / Zoo Praha: Teraristika v Zoo Praha od želvy žlutohnědé v roce 1932, přes hongkongský konfis-kát až po současný zákaz rozmnožování varana komod-ského
  2. Petr Velenský / Zoo Praha: Titicaca v Praze
  3. Petr Praschag / Turtle Island, Graz, Rakousko: Projekt Turtle Island
  4. Shannon Diruzzo / Turtle Island, Rakousko: Veterinární aspekty chovu želvPetr Šrámek / Zoo Brno: Projekt Kura Kura
  5. Petr Šrámek / Zoo Brno: Projekt Kura Kura
  6. Šudák / Zoo Brno: Rozdílné způsoby chovu červo- rovců
  7. Zoo Hluboká: Formikárium
  8. Patrik Pastorek / Zoo Košice: Nové chovné zariadenia pre európske plazy a obojživelníky v ZOO Košice
  9. Lenka Janochová, Marie Zigová / Zoo Hluboká: Zkuše- nosti s provozem venkovních terárií
  10. Martin Smrček / Zoo Dvůr Králové n.L.: Chov a odchov lijánovce kapského (Thelotornis capensis) a zmije rohaté (Cerastes cerastes) v Zoo Dvůr Králové
  11. Jan Dohnal / Zoo Plzeň: Odchov křovináře němého (Lachesis muta)
  12. Pavel Javůrek / Zoo Olomouc: Rok fungování pavilonu Kalahari
  13. Jiří Novák / Zoo Ostrava: Breed and cull strategie jako regulérní a efektivní způsob udržení populací zvířat v lid-ské péči
  14. Josef Brokeš / Zoo Dvůr Králové: Kostarika 2019
  15. František Jůna / Zoo Plzeň: Francouzská Guyana – Nou-ragues
  16. Jan Dohnal / Zoo Plzeň: Ukončení programu Latifi – Irán 2019
  17. Zoo Lešná: Představení terárií v Zoo Lešná

Hlavní téma: jak dál s chovem – po etické i jiné stránce, čili vystavovat/chovat/rozmnožovat, nebo nikoliv/ co s pře- bytky apod.
Jednání Komise pro plazy a obojživelníky proběhlo ve středu a čtvrtek 22. – 23. ledna 2020. Jednání bylo pří-tomno 44 účastníků včetně dvou zahraničních hostů, tentokráte z rakouského Grazu z Turtle Island předního evropského herpetologa se specializací na želvy Pete-ra Praschaga a veterinární želví specialistky účastnící se mnoha záchranných a ochranářských projektů v USA a v Asii Shannon DiRuzzo, účastníci ze ZOO Bojnice se omlu-vili z důvodu poruchy auta při cestě na jednání.

Účastníci si vyslechli 18 přednášek, večerní prohlídka směřovala k vodnicím posvátným s ukázkou zázemí a jed-nání druhého dne bylo ukončeno ukázkou krmení samčí skupiny varanů komodských v pavilonu Indonéské džungle.
Hlavní téma, které bylo zaměřeno na to, jak dál s chovem živočichů v lidské péči, strategie EAZA je cestou, která ve- de k uzavření chovů některých živočichů a vlastně k sjed-nocování kolekcí v zoologických zahradách na pár stej-ných druhů.
Počet druhů plazů zapojených do programu EEP se za-tím pohybuje na 7, konkrétně: želva egyptská (Testudo kleinmanni), aligátor čínský (Alligator sinensis), korovec je- dovatý (Heloderma suspectum), korovec mexický (Helo- derma horridum) v obou poddruzích, varan komodský (Varanus komodoensis), hroznýšovec kubánský (Epicra-tes angulifer) a hroznýšovec jamajský (Epicrates subfla-vus). V programech ESB figuruje 25 druhů a v ISB 3 druhy. V institucích UCSZ se v současnosti chová či vystavuje 94 druhů želv, z toho rozmnožených přímo mláďata 28 druhů, resp. 34 (6 druhů nakladlo vejce, která nebyla buď oploze-na nebo inkubována), 387 šupinatých, z toho připadá 258 druhů na ještěry s 78 aktivně rozmnoženými a dalšími 5, kteří se do reprodukce zapojily nakladením vajec, a 129 hadích druhů, s 30 aktivně rozmnoženými a dalšími 2 dru-hy, které se do rozmnožování zapojily jen vejci. 66 obojži-velníků, z toho 48 druhů žab (s nahlášenými 7 rozmnože-nými druhy) a 18 druhů ocasatých.
Přehled ostatních aktivit komise: Nutno podotknout, že snahy o rozmnožení druhů se záporně střetávají se sou-časnou tendencí absolutisticky řízených chovů těch dru-hů zapojených do EEP a od roku 2021 se sjednotí s druhy do nynějška vedenými pod hlavičkou ESB. Některé druhy se chovají jako jednotlivci, jejichž úkolem je ukázat pest-rost jednotlivých biotopů, proto mají jen expoziční charak-ter, rovněž tak i staří jedinci, či „zvířecí“ osobnosti s příbě-hem. Do prakticky celého roku 2020 se promítla situace ovlivněná opatřeními kvůli COVID-19, ale nemuselo se tak dít vždy negativně. Paradoxně bylo více času pro samotný chov, byť s personálními omezeními zaviněnými různými karanténami a samotným onemocněním.
Z běžné činnosti vypadlo jen pořádání stáží, ale členové Komise přesto zůstávali v mailovém i mobilovém kontaktu.

Foto ze zasedání