Pozvaní hosté:
žádný
- Nataša Velenská / Zoo Praha: Teraristika v Zoo Praha od želvy žlutohnědé v roce 1932, přes hongkongský konfis-kát až po současný zákaz rozmnožování varana komod-ského
- Petr Velenský / Zoo Praha: Titicaca v Praze
- Petr Praschag / Turtle Island, Graz, Rakousko: Projekt Turtle Island
- Shannon Diruzzo / Turtle Island, Rakousko: Veterinární aspekty chovu želvPetr Šrámek / Zoo Brno: Projekt Kura Kura
- Petr Šrámek / Zoo Brno: Projekt Kura Kura
- Šudák / Zoo Brno: Rozdílné způsoby chovu červo- rovců
- Zoo Hluboká: Formikárium
- Patrik Pastorek / Zoo Košice: Nové chovné zariadenia pre európske plazy a obojživelníky v ZOO Košice
- Lenka Janochová, Marie Zigová / Zoo Hluboká: Zkuše- nosti s provozem venkovních terárií
- Martin Smrček / Zoo Dvůr Králové n.L.: Chov a odchov lijánovce kapského (Thelotornis capensis) a zmije rohaté (Cerastes cerastes) v Zoo Dvůr Králové
- Jan Dohnal / Zoo Plzeň: Odchov křovináře němého (Lachesis muta)
- Pavel Javůrek / Zoo Olomouc: Rok fungování pavilonu Kalahari
- Jiří Novák / Zoo Ostrava: Breed and cull strategie jako regulérní a efektivní způsob udržení populací zvířat v lid-ské péči
- Josef Brokeš / Zoo Dvůr Králové: Kostarika 2019
- František Jůna / Zoo Plzeň: Francouzská Guyana – Nou-ragues
- Jan Dohnal / Zoo Plzeň: Ukončení programu Latifi – Irán 2019
- Zoo Lešná: Představení terárií v Zoo Lešná
Hlavní téma: jak dál s chovem – po etické i jiné stránce, čili vystavovat/chovat/rozmnožovat, nebo nikoliv/ co s pře- bytky apod.
Jednání Komise pro plazy a obojživelníky proběhlo ve středu a čtvrtek 22. – 23. ledna 2020. Jednání bylo pří-tomno 44 účastníků včetně dvou zahraničních hostů, tentokráte z rakouského Grazu z Turtle Island předního evropského herpetologa se specializací na želvy Pete-ra Praschaga a veterinární želví specialistky účastnící se mnoha záchranných a ochranářských projektů v USA a v Asii Shannon DiRuzzo, účastníci ze ZOO Bojnice se omlu-vili z důvodu poruchy auta při cestě na jednání.
Účastníci si vyslechli 18 přednášek, večerní prohlídka směřovala k vodnicím posvátným s ukázkou zázemí a jed-nání druhého dne bylo ukončeno ukázkou krmení samčí skupiny varanů komodských v pavilonu Indonéské džungle.
Hlavní téma, které bylo zaměřeno na to, jak dál s chovem živočichů v lidské péči, strategie EAZA je cestou, která ve- de k uzavření chovů některých živočichů a vlastně k sjed-nocování kolekcí v zoologických zahradách na pár stej-ných druhů.
Počet druhů plazů zapojených do programu EEP se za-tím pohybuje na 7, konkrétně: želva egyptská (Testudo kleinmanni), aligátor čínský (Alligator sinensis), korovec je- dovatý (Heloderma suspectum), korovec mexický (Helo- derma horridum) v obou poddruzích, varan komodský (Varanus komodoensis), hroznýšovec kubánský (Epicra-tes angulifer) a hroznýšovec jamajský (Epicrates subfla-vus). V programech ESB figuruje 25 druhů a v ISB 3 druhy. V institucích UCSZ se v současnosti chová či vystavuje 94 druhů želv, z toho rozmnožených přímo mláďata 28 druhů, resp. 34 (6 druhů nakladlo vejce, která nebyla buď oploze-na nebo inkubována), 387 šupinatých, z toho připadá 258 druhů na ještěry s 78 aktivně rozmnoženými a dalšími 5, kteří se do reprodukce zapojily nakladením vajec, a 129 hadích druhů, s 30 aktivně rozmnoženými a dalšími 2 dru-hy, které se do rozmnožování zapojily jen vejci. 66 obojži-velníků, z toho 48 druhů žab (s nahlášenými 7 rozmnože-nými druhy) a 18 druhů ocasatých.
Přehled ostatních aktivit komise: Nutno podotknout, že snahy o rozmnožení druhů se záporně střetávají se sou-časnou tendencí absolutisticky řízených chovů těch dru-hů zapojených do EEP a od roku 2021 se sjednotí s druhy do nynějška vedenými pod hlavičkou ESB. Některé druhy se chovají jako jednotlivci, jejichž úkolem je ukázat pest-rost jednotlivých biotopů, proto mají jen expoziční charak-ter, rovněž tak i staří jedinci, či „zvířecí“ osobnosti s příbě-hem. Do prakticky celého roku 2020 se promítla situace ovlivněná opatřeními kvůli COVID-19, ale nemuselo se tak dít vždy negativně. Paradoxně bylo více času pro samotný chov, byť s personálními omezeními zaviněnými různými karanténami a samotným onemocněním.
Z běžné činnosti vypadlo jen pořádání stáží, ale členové Komise přesto zůstávali v mailovém i mobilovém kontaktu.