Pozvaní hosté:
- Milan Hřebík, Jan Cigler / Zoo Plzeň
- Michal Podhrázský, Jiří Polák / Zoo Dvůr Králové
- Yveta Svobodová, Liana Justová / Zoo Ostrava
- Jan Kirner, Monika Davidová / Zoo Olomouc
- Roman Řehák / Zoo Děčín
- Andrea Gruntová / Zoo Ústí nad Labem
- Michal Kratochvíl, Karel Růžička / Zoo Jihlava
- Lukáš Pazdera, Vendula Budková / Zoo Praha
- Zuzana Holešová, Jana Moravcová / Zoo Brno Vladimír Pazdera, Libuša Martincová, Marta Ovčiariková, Agnesa Cachovanová / Zoo Bojnice
- Vlastimil Škrhák / Zoo Bošovice
- Pavla Knápková, Lenka Marušáková, Hana Kůrková / Zoo Lešná
- Larisa Plenarová / Zoo Liberec
- Jakub Makal, Barbora Kameniecká, Lenka Čalobentičová / hosté AOPK
- Vojtěch Trhoň, Zdeněk Špalek, Igor Špalek, Jan Barvík, Milan Bártl, Marta Bártlová, Milena Vaňková, Jaroslav Vo-koun / Soukromí chovatelé
Komise papoušků se zúčastnilo celkem 36 členů, z toho 25 chovatelů a zoologů z 12 zoologických zahrad, 3 zá-stupci Agentury ochrany přírody a krajiny a 8 zástupců soukromých zahrad a soukromého sektoru.
V průběhu Komise papoušků zástupci jednotlivých zoo-logických zahrad zhodnotili chovy a odchovy papoušků během let 2019 – 2021, kdy se setkání nekonala z důvodu pandemie Coronaviru. Poté proběhla prezentace celkové analýzy chovu a odchovů jednotlivých druhů papoušků koordinátorem Papouščí komise Českých a Slovenských zoologických zahrad Yvetou Svobodovou. Byly zrekapi-tulovány počty druhů papoušků, počty jedinců a počty odchovaných druhů v jednotlivých zoo v UCSZOO. Nejú-spěšnější zoologickou zahradou v odchovech papoušků reprezentující Unii českých a slovenských zoologických zahrad vzhledem k počtu chovaných druhů za rok 2020 byla vyhodnocena Zoo Lešná, za rok 2021 bylo vyhodno-ceno Zoo Brno.
V další části proběhla přednáška o úmluvě a implementa-ci CITES v ČR, role vědeckého orgánu v chovu papoušků v zoologických zahradách a v soukromém chovu – tzn. počty chovaných jedinců v českých chovech, srovnání počtu chovaných jedinců v roce 2017 a v současnosti (2022), trendy chovu a ohroženost druhů papoušků ve volné přírodě. Bylo zde upozorněno na znepokojivý trend v přírodě u ohrožených druhů jako je kakadu filipínský a papoušek žlutoramenný. Z analýzy počtu chovaných je-dinců taktéž vyplynulo, že překvapivě mnoho druhů pa-poušků z CITES „A“ nebylo dosud nikdy v ČR chováno (zhruba 40 %). Proto bylo p. Jakubem Makalem, který re-prezentoval Agenturu ochrany přírody a krajiny, navrhnuto doplnění skladby těchto druhů papoušků v jednotlivých zoo. V návaznosti na toto téma bylo koordinátorem Komi-se papoušků p. Yvetou Svobodovou doporučeno přihlížet,při výběru nových druhů papoušků pro chov v zoo, k ohro-ženosti a k vzácnosti papoušků ve volné přírodě.
Ve třetí části přednáškových bloků proběhlo několik pre-zentací o nových technologiích ve výstavbě voliér pa-poušků a o využití moderních technologií v chovatelských zařízeních.
Závěr komise byl věnován cestovatelským přednáškám. Našimi členy Yvetou Svobodovou, Vojtěchem Trhoněm a Milenou Vaňkovou byla představena příroda Jižní Ameriky – konkrétně záchranné centrum Santuario de Lapas a Ná-rodní Parky Kostariky a dále ptačí park Del Istmo v Pana-mě. Zoologické zahrady Spojeného království Velké Bri-tánie a Severního Irska představil p. Milan Bartl s ženou Martou. Osobně navštívili několik zoologických zahrad v této zemi a podělili se o své dojmy.
Následující den, 13. října, si všichni účastníci měli možnost prohlédnout nově vzniklé expozice v Zoo Dvůr Králové za odborného výkladu p. Michala Podhrazského. Kromě nových částí nás provedl i zázemím ptáků se zajímavými ptačími druhy.
Děkujeme za vše hostitelské Zoo Dvůr Králové