Papoušci 2022
Zoo Chomutov, Zoo Košice, Zoo Liberec, Zoo Brno, Zoo Olomouc, Zoo Plzeň, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Vyškov, Zoo Hodonín, Zoo Ostrava, Zoo Chleby, Zoo Hluboká nad Vltavou, Zoo Na Hrádečku, Zoo Bratislava, Zoo Jihlava, Zoo Spišská Nová Ves, Zoo Děčín, Zoo Bojnice

Pozvaní hosté:

  • Milan Hřebík, Jan Cigler / Zoo Plzeň
  • Michal Podhrázský, Jiří Polák / Zoo Dvůr Králové
  • Yveta Svobodová, Liana Justová / Zoo Ostrava
  • Jan Kirner, Monika Davidová / Zoo Olomouc
  • Roman Řehák / Zoo Děčín
  • Andrea Gruntová / Zoo Ústí nad Labem
  • Michal Kratochvíl, Karel Růžička / Zoo Jihlava
  • Lukáš Pazdera, Vendula Budková / Zoo Praha
  • Zuzana Holešová, Jana Moravcová / Zoo Brno Vladimír Pazdera, Libuša Martincová, Marta Ovčiariková, Agnesa Cachovanová / Zoo Bojnice
  • Vlastimil Škrhák / Zoo Bošovice
  • Pavla Knápková, Lenka Marušáková, Hana Kůrková / Zoo Lešná
  • Larisa Plenarová / Zoo Liberec
  • Jakub Makal, Barbora Kameniecká, Lenka Čalobentičová / hosté AOPK
  • Vojtěch Trhoň, Zdeněk Špalek, Igor Špalek, Jan Barvík, Milan Bártl, Marta Bártlová, Milena Vaňková, Jaroslav Vo-koun / Soukromí chovatelé

Komise papoušků se zúčastnilo celkem 36 členů, z toho 25 chovatelů a zoologů z 12 zoologických zahrad, 3 zá-stupci Agentury ochrany přírody a krajiny a 8 zástupců soukromých zahrad a soukromého sektoru.

V průběhu Komise papoušků zástupci jednotlivých zoo-logických zahrad zhodnotili chovy a odchovy papoušků během let 2019 – 2021, kdy se setkání nekonala z důvodu pandemie Coronaviru. Poté proběhla prezentace celkové analýzy chovu a odchovů jednotlivých druhů papoušků koordinátorem Papouščí komise Českých a Slovenských zoologických zahrad Yvetou Svobodovou. Byly zrekapi-tulovány počty druhů papoušků, počty jedinců a počty odchovaných druhů v jednotlivých zoo v UCSZOO. Nejú-spěšnější zoologickou zahradou v odchovech papoušků reprezentující Unii českých a slovenských zoologických zahrad vzhledem k počtu chovaných druhů za rok 2020 byla vyhodnocena Zoo Lešná, za rok 2021 bylo vyhodno-ceno Zoo Brno.
V další části proběhla přednáška o úmluvě a implementa-ci CITES v ČR, role vědeckého orgánu v chovu papoušků v  zoologických zahradách a v  soukromém chovu – tzn. počty chovaných jedinců v českých chovech, srovnání počtu chovaných jedinců v roce 2017 a v současnosti (2022), trendy chovu a ohroženost druhů papoušků ve volné přírodě. Bylo zde upozorněno na znepokojivý trend v přírodě u ohrožených druhů jako je kakadu filipínský a papoušek žlutoramenný. Z  analýzy počtu chovaných je-dinců taktéž vyplynulo, že překvapivě mnoho druhů pa-poušků z CITES „A“ nebylo dosud nikdy v ČR chováno (zhruba 40 %). Proto bylo p. Jakubem Makalem, který re-prezentoval Agenturu ochrany přírody a krajiny, navrhnuto doplnění skladby těchto druhů papoušků v  jednotlivých zoo. V návaznosti na toto téma bylo koordinátorem Komi-se papoušků p. Yvetou Svobodovou doporučeno přihlížet,při výběru nových druhů papoušků pro chov v zoo, k ohro-ženosti a k vzácnosti papoušků ve volné přírodě.
Ve třetí části přednáškových bloků proběhlo několik pre-zentací o nových technologiích ve výstavbě voliér pa-poušků a o využití moderních technologií v chovatelských zařízeních.
Závěr komise byl věnován cestovatelským přednáškám. Našimi členy Yvetou Svobodovou, Vojtěchem Trhoněm a Milenou Vaňkovou byla představena příroda Jižní Ameriky – konkrétně záchranné centrum Santuario de Lapas a Ná-rodní Parky Kostariky a dále ptačí park Del Istmo v Pana-mě. Zoologické zahrady Spojeného království Velké Bri-tánie a Severního Irska představil p. Milan Bartl s  ženou Martou. Osobně navštívili několik zoologických zahrad v této zemi a podělili se o své dojmy.
Následující den, 13. října, si všichni účastníci měli možnost prohlédnout nově vzniklé expozice v  Zoo Dvůr Králové za odborného výkladu p. Michala Podhrazského. Kromě nových částí nás provedl i zázemím ptáků se zajímavými ptačími druhy.
Děkujeme za vše hostitelské Zoo Dvůr Králové

Foto ze zasedání