ZOO PRAHA SE VRÁTILA DO UCSZOO
Zoo Praha se po čtyřleté přestávce vrací do Unie českých a slovenských zoologických zahrad (USCZOO). Valná hromada rozhodla o opětovném přijetí pražské zoo ve čtvrtek 21. května. Zoo Praha se tak po necelých čtyřech letech znovu stala plnohodnotným členem UCSZOO. „Náš návrat do Unie českých a slovenských zoologických zahrad vnímám jednak jako věcný, ale současně symbolický krok. Sbližování s přirozenými partnery, kterými ostatní tuzemské i slovenské zoologické zahrady nepochybně jsou, považuji za jednu z priorit svého mandátu,“ říká k návratu ředitelka Zoo Praha Lenka Poliaková. „Společně jsme zkrátka silnější a já se těším na to, že Zoo Praha bude s ostatními zahradami kolegiálně spolupracovat nejen na úrovni chovatelů a kurátorů, ale odteď i na úrovni ředitelů.“ Prezident UCSZOO David Nejedlo k tomu podotýká: „Věříme, že v jednotě je síla a že tento návrat bude prospěšný pro všechny naše zoologické zahrady. Metropolitní zoo by měla být přirozeným členem a jedním z lídrů národní zoo asociace, zvlášť když má tak skvělou odbornou úroveň, a navíc jde o zoo s nejvyšším počtem návštěvníků i s největším počtem zaměstnanců a obrovským mediálním dopadem.“ UCSZOO existuje od roku 1990 a Zoo Praha je jedním z jejích zakládajících členů. Dva její ředitelé byli dokonce prezidenty Unie. V roce 2022 ale pražská zoo za předchozího ředitele vystoupila a došlo k omezení spolupráce. Po nedávné změně vedení Zoo Praha došlo k rozhodnutí opět požádat o členství v Unii, kterému bylo na valné hromadě dne 21. května 2026 vyhověno. Hlavním úkolem moderních zoologických zahrad je zejména velká škála činností směřujících k ochraně přírody. Zoo z toho důvodu potřebují spolupracovat, mimo jiné na koordinované záchraně zvířecích populací a jejich genofondů. Spolupráce probíhá na mnoha úrovních. Nejen proto se zoo sdružují do profesních organizací. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha